Znáte rozdíly mezi laminátovou a vinylovou podlahou?

Pokud chcete pro svůj dům trvanlivou, ekonomickou a atraktivní podlahovou krytinu, kterou si můžete nainstalovat sami, budete stát před výběrem mezi vinylovou a laminátovou podlahou. Jejich instalace je stejně snadná. Stojí zhruba stejně. Z dálky vypadají zhruba stejně. Existuje nějaký rozdíl?

Vinylové a laminátové podlahy: hlavní rozdíly

Schopnost každého typu podlahy je odolnost proti vlhkosti na svých materiálech. Vinylová podlaha je celá syntetická, takže může být nainstalována kdekoli. Omezená odolnost proti vlhkosti určuje vybrané oblasti, kde mohou nebo nemusí být laminátové podlahy instalovány.

Vinylové podlahy

Vinylová podlaha je 100% syntetický materiál. U standardních vinylových dlaždic je základní vrstvou obvykle laminát, který je poté potažen PVC vinylem a změkčovadlem. Výsledný list je vytištěn a vyražen povrchovou tiskovou vrstvou. Poté se nanese několik otěruvzdorných vrstev spolu s vrstvou polyuretanu bez vosku. Podlaha z vinylu je vhodná i do koupelny či kuchyně.

U vinylových podlah je základní vrstva silnější, vícevrstvý PVC vinyl. Luxusní vinylová podlaha je dodávána v prknech nebo dlaždicích, které se vzájemně spojují a tvoří plovoucí podlahu. Celková tloušťka vinylové podlahy se pohybuje od 1,5 mm u vinylových desek po 5 mm u luxusních vinylových prken.

Laminátová podlaha

Laminátové podlahy jsou svým vzhledem a způsobem instalace podobné jako luxusní vinylová prkna. Zásadním rozdílem je, že jeho jádro je vyrobeno z dřevěných vedlejších produktů spojených pryskyřicí. Horní povrch je tvrdá, průhledná plastová otěruvzdorná vrstva, která pokrývá tištěnou konstrukční vrstvu. Celková tloušťka laminátových podlahových prken se pohybuje od 6 mm do 12 mm. Podlaha z laminátu není vhodná do míst s vysokou vlhkostí, například koupelny.

Shlédněte také