Jak vybrat dobrý extra panenský olivový olej?

Olivový olej je jednou z nejzdravějších a nejoblíbenějších potravin na světě. Je bohatý na nenasycené mastné kyseliny, antioxidanty a polyfenoly, které mají prospěšné účinky na srdce, cévy, mozek a imunitu. Olivový olej se používá nejen jako tuk pro přípravu pokrmů, ingredience do salátů, omáček a marinád, ale také jako doplněk stravy nebo kosmetický přípravek.

Ale jak si vybrat ten správný olivový olej z množství značek a druhů, které nabízí trh? Na co si dát pozor při nákupu a jak poznat kvalitní extra panenský olivový olej od nekvalitního? V tomto článku vám poradíme, jak si vybrat dobrý extra panenský olivový olej podle chuti, vůně, barvy, etikety a ceny.

Co je to extra panenský olivový olej?

Extra panenský olivový olej je nejkvalitnější a nejdražší druh olivového oleje. Je to přírodní produkt, který se získává pouze mechanickou cestou za studena z čerstvých a zdravých oliv. Není chemicky ani tepelně upravován a zachovává si tak všechny původní vlastnosti a látky obsažené v ovoci.

Extra panenský olivový olej musí splňovat několik kritérií, aby mohl nést toto označení. Podle mezinárodních norem musí mít aciditu (kyselost) maximálně 0,8 %, což znamená, že obsahuje maximálně 0,8 gramu volných mastných kyselin na 100 gramů oleje. Čím nižší je acidita, tím lepší je kvalita oleje.

Kromě acidity se hodnotí také senzorické vlastnosti oleje, tedy jeho chuť a aroma. Extra panenský olivový olej musí být bez vad a musí mít příjemnou ovocnou chuť s různou intenzitou hořkosti a štiplavosti podle odrůdy oliv. Tyto chutě jsou známkou čerstvosti a obsahu antioxidantů a polyfenolů v oleji.

Jak poznat dobrý extra panenský olivový olej?

Při výběru extra panenského olivového oleje je třeba vzít v úvahu několik faktorů, které ovlivňují jeho kvalitu a chuť. Mezi ně patří:

Datum sklizně: Extra panenský olivový olej by měl být co nejčerstvější, protože s časem ztrácí své prospěšné látky a senzorické vlastnosti. Na etiketě by mělo být uvedeno rok sklizně a ideálně měsíc. Nejlepší olivové oleje se vyrábějí z oliv sklizených v říjnu.

Původ: Extra panenský olivový olej by měl být vyroben z oliv pocházejících z jedné země nebo regionu, který je uveden na etiketě. Pokud je na etiketě uvedeno “směs olivových olejů pocházejících z EU” nebo “směs olivových olejů pocházejících z mimo EU”, jedná se o oleje nižší kvality, které byly smíchány z různých zdrojů. Některé regiony mají certifikaci chráněného označení původu (PDO) nebo chráněného zeměpisného označení (PGI), které garantují původ a kvalitu oleje.

Balení: Extra panenský olivový olej by měl být balen do tmavé skleněné nebo plechové nádoby, která ho chrání před světlem. Plastové lahve nebo průhledné sklo jsou nevhodné pro uchování oleje. Na etiketě by mělo být uvedeno datum minimální trvanlivosti a datum sklizně nebo lisování. Čím kratší je doba mezi sklizní a lisováním a mezi lisováním a spotřebou, tím lepší je olej.

Cena: Extra panenský olivový olej není levný produkt. Jeho výroba je náročná na práci, čas a kvalitu surovin. Pokud je cena podezřele nízká, může to být známka podvodu nebo podřadného oleje. Obecně platí, že cena opravdu kvalitního extra panenského olivového oleje začíná na 300 Kč za půllitr.

Chuť a vůně: Extra panenský olivový olej by měl mít příjemnou ovocnou chuť s různou intenzitou hořkosti a štiplavosti podle odrůdy oliv. Měl by vonět po ovoci, bylinkách, květinách nebo trávě. Pokud má olej nepříjemnou chuť nebo vůni, jako je žluklost, plíseň, ocet, karton nebo kov, jedná se o vadný olej.

Polyfenoly: Pokud chcete použít olivový oleje jako preventivní doplněk stravy pro podporu zdraví, tak bude pro vás důležitá informace o množství polyfenolů. Tuto informaci běžně na láhvi nenajdete, ale můžete ji získat u specializovaných prodejů, jako je například www.olivum.cz.

Doufám, že vám tento článek pomohl s výběrem dobrého extra panenského olivového oleje. Pamatujte, že kvalitní extra panenský olej je nejen chutný, ale také zdravý. Užijte si ho v salátech, na pečivu nebo jako doplněk stravy.

Shlédněte také